Jak się przygotować do zabiegu?
Przed zabiegiem pacjent:
- korzysta z toalety
- pozbywa się makijażu
- zdejmuje biżuterię i wszelkie elementy metalowe oraz protezy uzębienia
- zakłada bawełniany strój
W trakcie zabiegu:
- ciśnienie jest stopniowo podwyższane
- ciśnienie jest utrzymywane na docelowej wartości
- parametry ciśnienia powietrza i tlenu oraz czas terapii i ilość zabiegów – dostosowuje się indywidualnie.
Przed zakończeniem zabiegu:
- ciśnienie jest stopniowo obniżane, aż do wartości ciśnienia atmosferycznego
- po uzyskaniu ciśnienia atmosferycznego, pacjent może opuścić komorę
Po zabiegu:
- pacjent odczuwa lekkość, odprężenie i przypływ energii
Do komory hiperbarycznej nie wolno wnosić:
- sprzętu grającego (mp3, walkman, telefon, itp.)
- zapalniczek, zapałek
- syntetycznych ubrań i materiałów t.j.: prześcieradła, poduszki, koce, pledyprotez uzębienia
Zabiegi w komorze hiperbarycznej powinny być wykonywane systematycznie (w serii) Parametry ciśnienia powietrza i tlenu oraz czas terapii i ilość zabiegów – dostosowuje się indywidualnie.
Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna?
Tlenoterapia hiperbaryczna polega na dostarczeniu bardzo dużej ilości czystego tlenu do organizmu, w warunkach zwiększonego ciśnienia. W trakcie zabiegu tlen wtłaczany do dociera do niedotlenionych i chorych tkanek narządów, co wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie, wspomagając tym samym leczenie wszelkich chorób, schorzeń oraz gojenie ran. To jedna z najefektywniejszych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Tlenoterapia hiperbaryczna znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, stanowiąc w niektórych jednostkach chorobowych podstawową formę terapii, a w innych będąc użyteczną jako leczenie wspomagające.
Na jakie schorzenia pomaga tlenoterapia?
Udar mózgu
Terapia tlenem o podwyższonym ciśnieniu daje bardzo dobre efekty w przypadku udarów mózgu. Jest terapią wspomagającą rehabilitacje chorego.
Neuroobrazowanie mózgu wykazało, że terapia tlenem zmniejsza obrzęk mózgu, poprawia przepływ tlenu i komunikację neuronów. Okazało się również, że regenerowały się obszary nieaktywne czyli zniszczone. Aby pacjenci po udarze mogli skorzystać z komory hiperbarycznej muszą być wcześniej doskonale przebadani neuropsychologicznie i neurologicznie. aby ograniczyć niepożądane skutki.
Dermatologia
POKRZYWKA, AZS, ŁUSZCZYCA, RUMIEŃ, TRĄDZIK, WYSYPKI, OPARZENIA ORAZ WIELE INNYCH DOLEGLIWOŚCI MOŻE BYĆ LECZONE TLENOTERAPIĄ HIPERBARYCZNĄ.
Tlenoterapia działa stymulująco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za syntezę m.in kolagenu i elastyny tych włókien które zapewniają elastyczność skórze.
Zabiegi w komorze wspomagają leczenie łuszczycy, zmniejszają stan zapalny, poprawiają elastycznośc skóry, regenerują nabłonek.Wzmasniają układ immunologiczny oczyszczają organizm z toksyn.
W komorze hiperbarycznej przy oparzeniach tlen, który dociera do uszkodzonych tkanek wspomaga proces gojenia, poprzez zmniejszenie zastoju żylnego wokół rany oparzeniowej. Przy zastosowaniu leczenia w komorze o połowę zmniejsza się czas gojenia ran.
Migrena
MIGRENOWE BÓLE GŁOWY MOGĄ ZOSTAĆ ZMINIMALIZOWANE LUB CAŁKOWICIE USTĄPIĆ PO ZABIEGACH W KOMORZE HIPERBARYCZNEJ.
Dzięki dotlenieniu tkanki mózgowej i poprawie przepływu krwi przy zastosowaniu komory HBOT udaje się znacząco wyeliminować bóle migrenowe.
Cukrzyca
DŁUGOTRWAŁA I ŻLE LECZONA CUKRZYCA POWODUJE ZABURZENIA UKRWIENIA STÓP TZW. STOPĘ CUKRZYCOWĄ. CHOROBA TA ROZWIJA SIĘ Z POWODU ZMIAN MIAŻDŻYCOWYCH W NACZYNIACH TĘTNICZYCH.
Zastosowanie terapii HBOT bardzo ułatwia gojenie się ran i znacznie poprawia stany miejscowe zapobiegając często amputacjom.
Borelioza
TLENOTERAPIA HIPERBARYCZNA SKUTECZNIE ZWALCZA BAKTERIE BEZTLENOWE, WIRUSY ORAZ PIERWOTNIAKI.
U wielu pacjętów cierpiących na boreliozę, którzy korzystali z tlenoterapii hiperbarycznej zaobserwowano reakcję Jarischa-Herxheimera. Reakcja ta polega na wydalaniu z organizmu toksyn powstałych z zabitych bakterii co dowodzi skuteczności leczenia tlenem. Tlenoterapie stosuje się jednocześnie z antybiotykoterapią.